درصد سلامت باتری شیائومی با استفاده از روش های عملی

بازدید: 1,749 بازدید

آیا به دنبال کدی برای اطلاع از وضعیت باتری شیائومی هستید؟ یا می خواهید عمر باتری را بدانید یا حتی می خواهید کد آن را بدانید تا تعداد چرخه های شارژ را بدانید؟ در جای درستی هستید. تجربه مرکز باتری به شما می گوید که شیائومی در دهه گذشته بیش از گوشی های فوق العاده ای تولید کرده است و این توانایی را دارد که تلفن های هوشمند بسیاری را ارائه دهد که با تمام نیازهای کاربران در همه گروه ها مطابقت داشته باشد و متناسب با بودجه آنها باشد.

اما گاهی اوقات برخی از مشکلات در گوشی های شیائومی ظاهر می شود و از جمله آن مشکلات، مشکلات باتری است که موضوع امروز ما در این توضیح است.

سلامت باتری شیائومی

یک احتیاط در مورد موبایل های شیائومی وجود دارد. رابط کاربری MIUI که گاهی اوقات باعث می شود احساس کنید کمی پیچیده است و مانند سایر رابط ها سریع و روان نیست، اما صادقانه و منصفانه بگویم، سیستم عامل شیائومی در طول چند سال گذشته بسیار بهبود یافته است.

اکنون بسیاری از ما تلفن‌هایی داریم، چه از شیائومی و چه از برندهایی که تحت پرچم آن فعالیت می‌کنند، مانند تلفن‌های پوکو، ردمی یا دسته تلفن‌هایی که به‌طور خاص برای بازی‌ها، بلک شارک طراحی شده‌اند.

مشخص است که گوشی های شیائومی قابلیت ادامه و کارکرد برای سالیان متمادی را دارند، اما مانند گوشی های دیگر تولیدکنندگان، واجد شرایط کار مادام العمر نیستند و عمر باتری آنها کم است. برای مثال اگر بخواهیم سلامت باتری سامسونگ و شیائومی را مقایسه کنیم، در سامسونگ نتایج بهتری خواهیم دید.

البته این امر برای هر گوشی هوشمندی اجتناب‌ناپذیر است، زیرا با تکمیل هر چرخه شارژ «از 0 درصد تا 100»، طول عمر باتری کاهش می‌یابد و سلول‌های آن از داخل خراب و متلاشی می‌شوند.

هیچ کاری نمی‌توانیم برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهیم، اجتناب‌ناپذیر است، اما شاید پیروی از روش‌ها و روش‌های صحیح در عملیات شارژ، تکیه بر حالت‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی و استفاده از شارژرهای تایید شده ممکن است به افزایش طول عمر آنها کمک کند.

اما در نهایت، پس از چندین سال استفاده، متوجه خواهید شد که عمر باتری به تدریج شروع به کاهش کرد. در ابتدا گوشی شما دو روز شارژ نگه می دارد ولی پس از مدتی ممکن است این زمان به نصف روز هم برسد، حتی اگر آن را 100٪ شارژ کنید.

طول عمر باتری شیائومی چقدر است؟

ممکن است برخی از شما بپرسید عمر باتری چقدر است و اپل برای پاسخ به این سوال می گوید که عمر باتری از 500 چرخه شارژ محاسبه می شود که پس از آن باتری شروع به تحلیل می کند.

برخی از شرکت های چینی مانند شیائومی می گویند که عمر باتری 800 چرخه شارژ است و پس از آن باتری 20 درصد سلول های داخلی خود را از دست می دهد.

این بدان معنا نیست که حداکثر نرخ شارژ روی 80٪ متوقف می شود، نه دقیقاً، درصد شارژ به طور معمول به 100٪ می رسد، اما در واقع ظرفیت واقعی داخل از 80٪ تجاوز نمی کند.

اگر صاحب یک گوشی شیائومی هستید، می‌توانید ظرفیت فعلی و سلامت باتری خود را با چند روش بررسی کنید. باید به سلامت باتری گوشی شیائومی خود توجه کنید. زیرا باتری ضعیف می تواند عملکرد دستگاه شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خاموش شدن ناگهانی شود. برخی از باتری‌ها ممکن است با گذشت زمان متورم و منفجر شوند.

بنابراین اکنون این سوال مطرح می شود، به خصوص که هیچ راه رسمی یا مستقیمی در گوشی های شیائومی وجود ندارد که به ما امکان نظارت بر وضعیت باتری را بدهد، بنابراین راه صحیح اطلاع از وضعیت باتری، تعداد چرخه های شارژ و آن چیست. عمر باقی مانده در گوشی های شیائومی؟

برای پاسخ به این سوال، از طریق توضیحات زیر به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید به راحتی سلامت باتری گوشی های شیائومی را بررسی کنید و از تعداد چرخه های شارژ، عمر باقی مانده آن و موارد دیگر مطلع شوید.

روش اول: کد تست سلامت باتری شیائومی

اگر علاقه مند با کدهای مخفی هستید باید بدانید که کدهای مخفی برای بررسی سلامت باتری نیز کاربردی هستند. با شماره گیر تلفن خود می توانید سلامت باتری شیائومی خود را برررسی کنید.

شماره گیر تلفن خود را باز کنید و *#*#6485#*#* را شماره گیری کنید، صفحه ای به صورت زیر با اطلاعات باتری ظاهر می شود.

کد تست سلامت باتری شیائومی
  • MB_06: این کد وضعیت باتری را به شما نشان می دهد و نتیجه باید خوب باشد اما اگر Bad باشد به معنی بد است یعنی باید باتری را عوض کنید.
  • MB_00: این کد درصد باتری فعلی را به شما نشان می دهد – اما توجه داشته باشید که این ظرفیت واقعی نیست که می خواهید بدانید
  • MF_02: این کد تعداد چرخه های شارژ کامل شده را به شما نشان می دهد
  • MF_06: این کد ظرفیت باتری خارج شده از کارخانه را به شما نشان می دهد

پس با وجود اینکه شیائومی برنامه سلامت باتری آیفون ندارد اما شما با این کد می توانید وضعیت باتری خود را مشاهده کنید. البته این نکته هم وجود دارد که سلامت باتری به صورت کمی یا درصد به شما داده نمی شود.

حالا یک سوال باقی می ماند که ظرفیت واقعی باتری الان چقدر است؟ همانطور که خودتان می بینید، ما از طریق این کدها یا آن کدها نتوانستیم حداکثر ظرفیت فعلی باتری را که الان هست بدانیم، بلکه فقط ظرفیتی را که از کارخانه بیرون آمده بود، می دانستیم.

فقط یک حدس بزنید، ممکن است کد MB_03 کدی باشد که ظرفیت فعلی باتری را نشان می دهد، اما برای اطمینان از این موضوع ابتدا باید گوشی را به طور کامل شارژ کنید و نتیجه نشان داده شده در مقابل را با هم مقایسه کنید. ظرفیت کارخانه باتری را کد کنید و خودتان ببینید که آیا این ظرفیت فعلی تقریبی است یا خیر.

به دست آوردن درصد سلامت باتری شیائومی با مثال

با وارد کردن کد مورد نظر در یک گوشی شیائومی نتایج زیر به دست آمده است. مثلا در عکس زیر 3400000 در قسمت MF_06 نوشته شده است. این معادل 3400 میلی آمپر ساعت است. مقدار واقعی تنها 2603 میلی آمپر ساعت است. پس چگونه درصد عمر باتری خود را محاسبه کنیم؟ این مشکل با عملیات ریاضی بسیار ساده زیر حل می شود:

 MF_05 ÷ MF_06 × 100.

اگر درصد عمر باتری را در عکس محاسبه کنیم: نتیجه 2603000 / 3400000 x 100 = 76٪ است . هنگامی که درصد سلامت باتری کمتر از 80 درصد است، توصیه می شود باتری خود را برای شارژ بهتر تعویض کنید.

روش دوم: استفاده از اپلیکیشن اکو باتری

اما در هر صورت، برای اینکه بتوانید از ظرفیت واقعی باتری نه تنها برای گوشی های شیائومی، بلکه برای هر گوشی اندرویدی مطلع شوید، باید یک اپلیکیشن AccuBattery را از فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید.

پس از دانلود اپلیکیشن AccuBattery گوشی خود را شارژ کنید تا به 100% برسد سپس اپلیکیشن را باز کرده و از پایین بر روی آیکون Health کلیک کنید و از این لیست ظرفیت واقعی فعلی باتری گوشی خود را در مقابل ظرفیت تخمینی مشاهده خواهید کرد. و آن را برای شما با ظرفیتی که باتری از کارخانه بیرون آمده در مقابل ظرفیت طراحی مقایسه می کند.

برای مثال اگر به تصویر قبلی نگاه کنید متوجه می شوید که ظرفیت باتری کارخانه ای گوشی در تصویر 5020 میلی آمپر ساعت است. در حالی که ظرفیت فعلی باتری به 4677 میلی آمپر ساعت یا معادل 93 درصد در درصد رسیده است.

به عبارت دیگر، باتری تقریباً 7 درصد از سلول های داخلی خود را از دست داده است.

اگر نتایج را به طور دقیق نمی بینید، باید چندین روز از این برنامه استفاده کنید تا نتایج دقیق تر شود.

روش سوم: نحوه بررسی سلامت باتری شیائومی با استفاده از ADB/LADB

در این روش برای بررسی ظرفیت باتری نیازی به استفاده از کامپیوتر نیست. با LADB گوشی خود به راحتی می‌توانید از ظرفیت باتری و درصد سلامت باتری مطلع شوید. اگر می‌خواهید این کار را با رایانه انجام دهید، ابتدا باید درایورهای ADB را نصب کنید. پس از آن، باید گزینه های توسعه دهنده را در تلفن خود فعال کنید و اشکال زدایی USB را فعال کنید. یک نکته دیگر وجود دارد که نباید فراموش کنید: گوشی شما باید 100% شارژ باشد. اگر عملیات را بدون شارژ کامل تلفن خود انجام دهید، ممکن است ظرفیت باتری را اشتباه اندازه گیری کنید.

خط فرمان (cmd) را در رایانه شخصی باز کنید.

“adb shell” را تایپ کنید و گوشی خود را به کامپیوتر متصل کنید. اگر درایورها به درستی نصب شده باشند، رایانه شخصی تلفن را شناسایی می کند و نام رمز دستگاه را در خط فرمان خواهید دید.

عبارت “dumpsys battery” را تایپ کرده و وارد کنید.

فراموش نکنید که با استفاده از همان دستورالعمل ها می توانید با LADB بدون نیاز به کامپیوتر، سلامت باتری را از طریق گوشی نیز بررسی کنید. اگر نمی دانید چگونه از LADB استفاده کنید، می توانید این مقاله را بخوانید.

می توانید جریان، ولتاژ، ظرفیت، دما و سایر اطلاعات باتری دستگاه خود را بررسی کنید. “شارژ شمار یا charge counter” در اطلاعات ظرفیت باتری دستگاه را نشان می دهد، status به معنای پر بودن باتری است. اگر باتری شما به طور کامل شارژ شده باشد، به عنوان “status: 5” ظاهر می شود. در این صورت می توانید از ظرفیت واقعی باتری و سلامت باتری خود مطلع شوید. با توجه به اطلاعات موجود در اسکرین شات، شمارشگر شارژ 2368000 است، یعنی 2368 میلی آمپر ساعت. داده ها ممکن است بسته به ظرفیت باتری دستگاه شما متفاوت باشد.

علاوه بر ظرفیت باتری، می توانید درصد سلامت باتری را با یک فرمول ساده ریاضی بررسی کنید. ظرفیت واقعی موجود در مشخصات فنی دستگاه شما و ظرفیت فعلی که در بالا محاسبه کردید، به همراه فرمول، درصد سلامت باتری را به شما می دهد. فرمول ریاضی مورد نیاز (ظرفیت واقعی / ظرفیت فعلی)*100 است. به عنوان مثال، (2386/2800)*100. با این فرمول می توانید درصد سلامت باتری را تعیین کنید. 2386 میلی آمپر ساعت ظرفیت باتری فعلی است، در حالی که 2800 میلی آمپر ساعت ظرفیت باتری واقعی Pixel 4 است. در نتیجه محاسبه، سلامت باتری 85٪ است، داده ها ممکن است 100٪ دقیق نباشند. با تخلیه کامل و شارژ کامل باتری دستگاه خود می توانید دقیق ترین نتایج را دریافت کنید.

روش چهارم: با استفاده از روش گزارش اشکال، سلامت باتری شیائومی را بررسی کنید

بررسی سلامت باتری با ایجاد گزارش اشکال در MIUI امکان پذیر است. همانند روش ADB، می توانید سلامت باتری شیائومی مانند باتری شیائومی می 12 را با همان فرمول ریاضی بررسی کنید.

تنظیمات را باز کنید و روی My device کلیک کنید. سپس تمامی مشخصات را مشاهده کرده و 5 بار بر روی CPU info کلیک کنید.

در این بین، دستگاه شما یک گزارش اشکال ایجاد می کند، می توانید آن را از نوار وضعیت بررسی کنید.

فایل فشرده گزارش اشکال را که مطابق با تاریخی است که گزارش اشکال را ایجاد کرده اید، پیدا کرده و استخراج کنید. به عنوان مثال: “bugreport-2022-06-11-180142.zip”.

کلیک کنید و فایلی را که استخراج کردید وارد کنید، یک زیپ دیگر داخل آن وجود دارد. این فایل زیپ را اکسترکت کرده و وارد کنید.

فایل متنی را در آخرین فایل فشرده ای که در یک ویرایشگر متن استخراج کرده اید باز کنید و عبارت Healthd را در آن جستجو کنید.

مقدار “fc” در خط سلامت ظرفیت فعلی باتری شما را نشان می دهد. با توجه به مقدار “fc=4320000” در تصویر، ظرفیت فعلی باتری دستگاه 4320 میلی آمپر ساعت است. از فرمول (ظرفیت واقعی / ظرفیت فعلی)*100 می توان برای محاسبه درصد سلامت باتری استفاده کرد.

نتیجه گیری

با چند روش ساده می‌توانید ظرفیت باتری و درصد سلامت باتری دستگاه شیائومی خود را محاسبه و مشاهده کنید. اگر درصد سلامت باتری خراب است، پس از تخلیه کامل باتری، آن را با یک شارژر کند شارژ کنید. سپس دوباره درصد سلامت باتری خود را بررسی کنید، ممکن است مفید باشد. اگر هنوز خراب است، وقت آن است که باتری را با یک باتری جدید تعویض کنید.

دسته‌بندی خبر
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت